Życie Anny Walentynowicz
search

Życie Anny Walentynowicz

4064
Autor
Tomasz Jastrun
Lektor
Beata Rakowska, Tomasz Jastrun
Wydawca
MTJ
Format
MP3CD
Opis formatu
1CD - MP3
Czas
255
Opakowanie
Małe pudełko DVD
Nowy
29,90 zł

Najniższa cena produktu 29,90 zł z dnia 04.05.2024

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,90 zł

Ilość
Dodaj do swojej listy życzeń
Ostatnie sztuki w magazynie

rok wydania: 2011
ISBN:978-83-7699-124-5
format: 14 x 13,5 cm
Producent: MTJ

"Życie Anny Walentynowicz" to książka Tomasza Jastruna, poety, prozaika, felietonisty (pisywał do paryskiej "Kultury", "Polityki", "Rzeczpospolitej", "Elle")oraz krytyka literackiego, syna poety Mieczysława Jastruna i poetki Mieczysławy Buczkówny, autora takich pozycji jak "Bez usprawiedliwienia", "Promienie błędnego koła", "Na skrzyżowaniu Azji i Europy", "Biała łąka", "Czas pamięci i zapomnienia", "Węzeł Polski", "Obok siebie", "Miłość-niemiłość", "Powitania i pożegnania".

Słuchacze "Życia Anny Walentynowicz" - książki, którą w formacie audiobooka czytają Beata Rakowska oraz sam autor (słowo wstępne), a która po raz pierwszy ukazała się w 1985 roku nakładem podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej - poznają losy tytułowej bohaterki, spisane na podstawie jej osobistej relacji, obejmujące okres do 1984 roku. Obecne wydanie jest jednak uzupełnione o wstęp autora, dopisany w styczniu 2011 roku.

Anna Walentynowicz jest jedną z najważniejszych postaci wydarzeń z Sierpnia 1980 roku, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Urodziła się w 1929 roku w Równem na Wołyniu. W 1950 roku, po ukończeniu kursu spawaczy, rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej, a w 1970 roku brała udział w protestach na Wybrzeżu. Od 1978 była członkiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Kolportowała prasę niezależną, pisała artykuły dla "Robotnika Wybrzeża", udostępniała również swoje mieszkanie opozycji jako punkt kontaktowy. Poza działalnością zawodową i związkową, opiekowała się i pomagała ludziom chorym i starszym. Rozwiązanie przez zarząd Stoczni Gdańskiej umowy o pracę z Anną Walentynowicz stało się jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu strajku w sierpniu 1980 roku. W okresie stanu wojennego była 3-krotnie internowana, później zaś wielokrotnie zatrzymywana na "48 godzin". Zdecydowanie sprzeciwiła się idei i uzgodnieniom "Okrągłego stołu". W 2006 roku została odznaczona Orderem orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego Tupolewa Tu-154 pod Smoleńskiem.

Tomasz Jastrun (ur. 15 września 1950 w Warszawie) — polski poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki i reporter. Absolwent polonistyki. Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W czasach PRL związany z opozycją demokratyczną, należał do „Solidarności”; w jego mieszkaniu znajdował się nawet punkt dystrybucji publikacji niezależnych. Brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez kilka miesięcy.

Pisał felietony dla paryskiej „Kultury”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka”, „Twojego Stylu”, „Zwierciadła” oraz „Wprost”.

 

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.