Igrzyska śmierci
- Autor
- Suzanne Collins
- Lektor
- ANNA DERESZOWSKA
- Wydawca
- Media Rodzina
- Format
- MP3CD
- Opis formatu
- 1CD - MP3
- Czas
- 679
- Opakowanie
- Mały digipack dwuskrzydełkowy
Najniższa cena produktu 29,00 zł z dnia 18.01.2025
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,00 zł
rok wydania: 2009
ISBN 978-83-7278-362-2
format: 14,5 x 15 cm
Producent: Media Rodzina
Collins w swoim cyklu opisała przerażający świat państwa Panem, które powstało na gruzach dawnej Ameryki Północnej. Co jakiś czas jego mieszkańcy ponoszą karę ze dawną rebelię. Zmuszani są do udziału w bestialskim telewizyjnym show, noszącym nazwę Głodowe Igrzyska. Uczestniczy tego programu muszą dokonać wyboru między chęcią przetrwania, a swoim poczuciem człowieczeństwa. Tym razem na ten straszny dylemat zostaje skazana szesnastoletnia Katniss.
Collins, stwarzając świat, w którym rządzi terror, okrutne gry i nieludzka rozrywka, zbliża się do wizji Stephena Kinga z takich książek jak "Uciekinier" (w jego ekranizacji zagrał Arnold Schwarzenegger), czy "Wielki marsz".
Suzanne Collins (ur. w 1962 ) - amerykańska pisarka i scenarzysta filmowa, twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.
Karierę pisarską rozpoczęła w 1991 roku. Napisała kilka bajek i opowiadań, sławę zyskała jednak dopiero dzięki pięcioczęściowemu cyklowi o podziemnym świecie i Grzegorzu, który odkrywa nikomu nieznane obszary. Następnie stworzyła bestsellerową trylogię o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem, na którą składają się „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”.
Chociaż „Igrzyska śmierci” przyniosły pisarce niezwykłą popularność i doczekały się równie popularnej ekranizacji z Jennifer Lawrence w roli głównej, mają też wielu przeciwników. Pierwsza ich grupa uważa książki Collins za niewłaściwe (chociażby przez zbyt dużą dawkę przemocy i okrucieństwa) dla młodzieży. Druga grupa, do której zaliczają się fani powieści „Battle Royale” japońskiego pisarza Kōshuna Takamiego, „Igrzyska śmierci” uważa za plagiat wspomnianej książki. Sama autorka twierdzi jednak, że inspirowała się głównie mitem o Minotaurze i Tezeuszu, a także programami telewizyjnymi typu reality-show.