Krzysztof
- Autor
- Aleksander Minkowski
- Lektor
- MARIAN OPANIA
- Wydawca
- Agora
- Format
- MP3CD
- Opis formatu
- 1CD - MP3
- Czas
- 261
- Opakowanie
- Płyta z książeczką
Najniższa cena produktu 19,99 zł z dnia 19.12.2024
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 19,99 zł
rok nagrania: 1975
ISBN: 978-83-60225-67-7
format: 15x14 cm
Wydawnictwo: Agora
„Krzysztof” jest jedną z bardziej znanych książek Aleksandra Minikowskiego, w którego bogatej twórczości znajdują się takie pozycje, jak: „Błękitna miłość”, „Nigdy na świecie”, „Wahania”, „Czwarte krzesło”, „Klub siedmiu”, „Gruby”, „Zabawa z diabłem”, Pieszczoch”, „Nasturcja i lew”, „Major opóźnia akcję”, „Dolina Światła” czy „Wyspa szatana”, „Podróż na wyspę Borneo” czy też „Kosmiczny sekret Lutego”.
Nastoletni bohaterowie „Krzysztofa”, który w formacie audiobooka ukazuje się w interpretacji Mariana Opani, muszą zmierzyć się z legendą o wojennej młodości swoich rodziców. Rodziców, którzy po wyjściu z partyzantki nie zawsze umieli odnaleźć się w rzeczywistości wymagającej uległości i konformizmu. Albo, co gorsza, odnajdowali się za dobrze, zaprzeczając dawnym ideałom. Adoptowany przez krewnych Krzysztof Smuga to Hamlet na miarę PRL-u lat 70. Skłócony ze sobą, pełen nienawiści do przybranego ojca, chętnie nakłada maskę błazna i szaleńca. Dom dziecka Raj nauczył go nie ufać ludziom i spodziewać się od nich jedynie cierpienia i upokorzeń. Gdy Krzysztof nie zdaje do klasy maturalnej, domowy konflikt osiąga apogeum. W końcu wyładowany walizkami samochód odjeżdża na wakacje na Węgrzech, a Krzysztof zostaje w domu bez żalu i bez nadziei na pojednanie.
Przełom przynosi historyjka usłyszana od pijaka. Na szanowanego doktora Smugę pada oskarżenie o zdradę. Pod koniec wojny miał okraść powierzone mu laboratorium, a próbującego go powstrzymać przyjaciela doprowadzić do kalectwa. Krzysztof wyrusza szukać świadków tych wydarzeń. Podróż po prawdę okazuje się podróżą po samowiedzę. Krzysztof poznaje miłość, oddanie, uczy się rozumieć i kontrolować własne uczucia. Pogodzony ze sobą może pogodzić się z ojcem. Zwłaszcza że z opowieści dawnych współpracowników doktora Smugi wyłania się człowiek szorstki, ale niezłomny.
Aleksander Minkowski (ur. 27 lutego 1933 w Warszawie), prozaik, reportażysta, scenarzysta filmowy.
Ukończył filologię rosyjską na UW. W okresie wojny przebywał w położonej w obrębie ZSRR republice Komi, z której wspomnienia zawarł w pierwszym rozdziale wydanej w 1966 roku książki "Gruby". Debiutował w 1956 na łamach tygodnika "Przegląd Kulturalny" jako prozaik. W latach 1969-1970 przebywał w USA jako wykładowca. W latach 1982-1987 redaktor tygodnika "Tu i teraz". Od 1988 prezes polskiej sekcji IBBY. Redaktor naczelny dwutygodnika "Skandale". Część książek z cyklu "Tropiciele złoczyńców" (o przygodach Marty Patton) wydał pod pseudonimemAlex Hunter.