Peru. Muzyczna podróż Krzysztofa Wiernickiego
- Autor
- Krzysztof Wiernicki
- Lektor
- Stanisław Biczysko
- Wydawca
- Lissner Studio
- Format
- MP3CD
- Opis formatu
- 1 CD-MP3
- Czas
- 450
Najniższa cena produktu 39,90 zł z dnia 05.01.2025
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,90 zł
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-6507-708-0
Producent: Lissner Studio
Krzysztof Wiernicki mieszka w Rzymie i Kolonii. Do niedawna był wykładowcą rzymskiego uniwersytetu `Tor Vergata`, a przez wiele lat autorem i prezenterem audycji muzycznych w rozgłośniach radiowych - włoskiej RAI oraz niemieckiej WDR-Westdeutscher Rundfunk Köln.
Początkowo zafascynowany był jazzem europejskim, muzyką Ukrainy i Mołdawii, z czasem jego zainteresowania przeniosły się na kontynent południowo - amerykański, który autor odwiedza corocznie. Z uwagą zbiera materiały, realizując reportaże z niemalże wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej.
Rezultatem jego poszukiwań w kręgu muzyki brazylijskiej była audio - książka `Brazylia: muzyczna podróż Krzysztofa Wiernickiego`. Poświęcona jest ona tej części muzyki brazylijskiej, która jakby `chowa` się w cieniu samby i bossannovy, mało znanym na naszym kontynencie.
Trzymając się ciągle tej samej zasady `dotrzeć jak najgłębiej, ale jednocześnie nie poddawać się szablonom - autor proponuje Państwu kolejny owoc swych poszukiwań, które tym razem zaprowadziły go do Peru.
K.Wiernicki stara się zaskoczyć słuchacza, który do dziś przekonany był, że muzyka peruwiańska to właśnie ta, `andyjska` i tylko ta, a więc fletnie pana, harfy charango i inne instrumenty używane wprawdzie w Peru, ale i w wielu innych krajach południowo - amerykańskich, a co za tym idzie - nie stricte peruwiańskie. Stawia sobie za zadanie przedstawić coś więcej, niesłychaną ilość rytmów, tańców i harmonii, tak mało znanych przeciętnemu Europejczykowi, harmonii wyrażających najprzeróżniejsze uczucia i niuanse. I nie chodzi tu tylko o Indian, do głosu dochodzą i czarni mieszkańcy tego kraju, mieszkańcy puszczy tropikalnej, mieszkańcy miast i wsi, muzyka autochtoniczna i po-hiszpańska spuścizna kolonialna. Wszystko to znajduje swe miejsce w audio - książce, którą trzymacie Państwo w ręku. Naturalnie jest i muzyka poważna, jest też rock i pop, eksperymenty bowiem nie mogły ujść uwadze autora. Tak, jak i w przypadku Brazylii tak i tu, autor prowadzi słuchacza przez muzyczny labirynt, od czasów najdawniejszych, poprzez okres kolonialny, aż do współczesności. Jest to, jak mówi tytuł, po prostu muzyczna podróż przez kraj, czasem w jedną, czasem w drugą stronę, bez dopasowywania do jakiejkolwiek szuflady.