Myśli o dawnej Polsce
search

Myśli o dawnej Polsce

18315
Autor
Paweł Jasienica
Lektor
MARCIN POPCZYŃSKI
Wydawca
Aleksandria
Format
MP3CD
Opis formatu
1 CD-MP3
Czas
8 godz. 22 min
49,90 zł

Najniższa cena produktu 49,90 zł z dnia 25.05.2024

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,90 zł

Przemyślenia Pawła Jasienicy na temat dawnej Polski, rzetelnie podparte faktami historycznymi i umieszczone w szerokim europejskim kontekście

Ilość
Dodaj do swojej listy życzeń
Audiobook dostępny

Rok wydania: 2023
ISBN: 9788367501422
Wydawca: Aleksandria


Przemyślenia Pawła Jasienicy na temat dawnej Polski, rzetelnie podparte faktami historycznymi i umieszczone w szerokim europejskim kontekście, napisane są w formie niezwykle ciekawych esejów. Ciągle fascynują świeżością sądów, mistrzowskim i niepowtarzalnym stylem kreślenia historycznych hipotez. Świetnie uzupełniają wiedzę, poszerzają horyzonty i w zajmujący sposób wyjaśniają zawiłości dziejowe z początków państwa polskiego.

W pierwszej części Podglebie – autor snuje rozważania na temat najważniejszych wydarzeń epoki piastowskiej, które doprowadziły do powstania zrębów narodu i państwa polskiego.

W drugiej części Zmiana kursu – autor przenosi nas w czasy unijnych układów z Litwą i z pasją prowadzi polemikę „na temat tzw. idei jagiellońskiej, która wywróciła środkowoeuropejski bieg rzeczy polskich i nadała im inny kierunek” (Aleksander Gieysztor, „Nowe Książki” 1961).

Myśli o dawnej Polsce Paweł Jasienica określił jako "posłowie do Polski Piastów, a jednocześnie przedsłowie do Polski Jagiellonów".

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.